بهترین سن آموزش کنترل ادرار و مدفوع بچه ها بخش دوم

قبل از شرع به مطالعه این مقاله حتما بخش اول این مقاله با عنوان بهترین سن آموزش کنترل ادرار و مدفوع بچه ها بخش اول را بخوانید در مقاله قبل که به نکات اولیه بهترین سن آموزش کنترل ادرار و مدفوع پرداختیم در این مقاله می خواهیم به طور کامل به این موضوع بپردازیم پس آماده باشید تا پس از مطالعه ای مقاله کودک خود را از پوشک بگیرید.

بهترین سن آموزش کنترل ادرار و مدفوع بچه ها بخش دوم

 

نکته مهم دیگری که حتما باید به آن توجه شود این است که کودک شما باید تحت آموزش یکسانی قرار بگیرد.

یعنی اگر که مادرتان هم از کودکتان مراقبت می کند او هم دقیقا همانند شما با کودک رفتار کند تا کودک دچار دو گانگی نشود بحث دیگر این است که حتی اگر در درون دستشویی دست کودک با هیچ چیز آلوده ای در دستشویی برنخورد ، باز هم دست هایش را بشویید به این دلیل که انجام این کار در واقع بخش مهمی از آموزش است.

پس از آن آلت کودک را با دستمال توالت خشک کنید.

روش موثرتری که می توان انجام داد این است که استفاده از لگن و توالت را با همزمان با هم آموزش دهید مثلا هم لگن هم توالت چه فرنگی و چه ایرانی .

کار را هم به این شکل باید شروع کنید که زمانی که فرزندتان از خواب بیدار شد، بلافاصله او را سر لگن بنشانید و سپس به او بگویید حالا جیش کن.
در عین حال برایش هم کتاب و اسباب بازی هم ببرید و چون مثانه اش پر است خود به خود تخلیه می شود.

بعد از این که دستشویی اش تمام شد، او را ببوسید و بیست دقیقه او را باز بگذارید و پس از سپری شدن این مدت ، دوباره او را پوشک کنید.

دو ساعت بعد دوباره پوشک بچه را باز کنید.

اگر خشک بود دوباره کودک را بر سر لگن بنشانید و همان مراحل قبل را که در دستشویی انجام دادید دوباره تکرار کنید، ولی اگر خیس بود یعنی کودک زودتر از دو ساعت جیش می کند که با چند بار امتحان زمان آن دست تان می آید، همان زمان بچه را باز کنید و روی لگن بنشانید.

این برنامه ای که در آن یک هفته قبل از آموزش که ساعت ها و فواصل زمانی ادرار و مدفوع های کودک را یادداشت می کنید در هفته اول آموزش کنترل ادرار و مدفوع بسیار برای تان کار آمد است و می توانید از آن استفاده کنید.

اگر جیش کرد در لگن دوباره بیست دقیقه او را باز بگذارید و دوباره پوشک کنید و همین طور تا آخر شب این روال را ادامه بدهید.

البته در زمانی که از خانه بیرون می روید، اصلا نیازی نیست این برنامه را ادامه بدهید مگر اینکه جای مناسبی را برای تخلیه ادرار کودک داشته باشید.

نکته مهم این بخش این است که کودک در فاصله بین دو جیشش حتما باید پوشک داشته باشد.
حتی اگر مطمئن باشید در این فاصله جیش نمی کند.

بعد از مدتی اگر کودک را از پوشک شب گرفتید ولی بعد از مدتی یک یا دو شب دوباره ادرار کرده، به احتمال خیلی قوی به وجود آمدن برخی تغییر شرایط روحی در کودک مثل زمانی که به مسافرت می رود، دور شدن از پدرش ، یا خستگی بیش از حد یا این که مایعات زیادی را قبل از خواب مصرف کرده است، سبب بروز این حالت در او شده است.

مساله بعدی آداب شستشو است.

حتی اگر تا سن ۴ یا ۵ سالگی می خواهید خودتان کودک تان را بشویید، باز هم بد نیست از همان ابتدا ( و البته در صورت تمایل خود کودک ) به او هم اجازه بدهید خودش را بشوید و البته زمانی این اتفاق بیفتد که شما هم نظارت کافی روی او داشته باشید و توضیحات لازم را در زمان شستشو و زمانی که خودش را می شویید به او بدهید.

برای شروع کار نیز می توانید ابتدا برای او چهار پایه ای تهیه کنید تا روی آن بایستد و ابتدا و با کمک شما دست هایش را بشوید و خشک کند .
ضمن این که خشک کردن کودک با دستمال توالت یکی از مهم ترین آموزش هایی است که بهتر است دختر بچه ها به خاطر نکات بهداشتی آن حتما آموزش ببینند.

بهترین سن آموزش کنترل ادرار و مدفوع بچه ها بخش دوم

بهترین سن آموزش کنترل ادرار و مدفوع بچه ها بخش دوم

نکته بعدی پوشک شب است.

یکی از مسائلی که کار را به مراتب سخت می کند خوردن شیر در هنگام شب است .

دو نوع کودک در زمان ادرار شب داریم :

یکی کودکی که با وجود خوردن شیر در هنگام شب ، تمام شب را خشک است و پوشکش را خیس نمی کند، ولی دم صبح ادرار می کند

( علامت بارزش هم این است که دم صبح به خودش می پیچد ).

در مورد این نوع بچه ها و بچه هایی که زیر دو سال سن دارند، چون همکاری لازم را در مورد این که سر ساعت آن ها را بیدار کنید و سر لگن بنشانید انجام نمی دهند و از طرف دیگر با بیدار کردن شان ، در خواب آن ها مشکل به وجود می آید، این روش را چندان توصیه نمی کنیم.
دسته دوم از بچه ها، بچه هایی هستند که از همان شب ادرار می کنند و پوشک شان خیس است.

به همین دلیل چون در این بچه ها هنوز آمادگی لازم برای گرفتن آن ها از پوشک به وجود نیامده است، نباید آن ها را از پوشک گرفت.
البته توجه داشته باشید که این مساله گاهی حتی تا سه سالگی بچه هم طول می کشد.

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

لینک کانال ما : https://telegram.me/papoosha

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن